25 Ocak 2016

Harika bir tarif için hazır mısınız ?


Bu hafta sonu harika bir lezzet ile tanıştım. Wedel Krakow'da sevdiğim çikolatacılardan biri. Yaptığı çikolatalar ve tatlılar olukça başarılı olmasına rağmen buradaki menülerde Türk ( sütlü ve şerbetli ) tatlılarını bulmak imkansız. Tatlı ile araları çok yok. Wedel'e gittiğim zamanlar tiramisu yerip hep. Bu sefer suffle denedim. Ve bu tatlı ile de sınıfı geçmeyi başardı. Şimdi tarif bunun neresinde Yasemin demeyin. Azıcık giriş bölümü yapıyım dedim. Biraz sabır.

Şimdi esas oğlana gelsin sıra. Tatlımım yanında içtiğim harika çay olur kendisi. Nasıl güzel bir lezzetti o öyle. Afiyetle mideme gönderirken evde denemek içinde gerekli malzemeleri almam lazım dedim içimden. Aldım mı? Tabi ki dee aldım.

Şimdi gelelim o güzel lezzetin içinde neler barındırdığına;
Bir bardak çay , bir portakal dilimi , taze zencefilden bir parca ve çubuk tarcın eğer bulunabilirse de bir dal vanilya ve bal. Bunları karışırın ve ortaya çıkan sonuçu bayıla bayıla için derim.
Ben dün evde denedim. Sonuç oldukça güzeldi. Bu soğuk günlerde vazgeçilmez sıcak içeceklerim arasında yer alacak kendisi. Bu arada internette okudum. Zencefil çok yararlı. Dikkat edilmesi gereken nokta ise gün içinde fazla tüketilmemeliymiş. Herşeyin azı karar, fazlası zarar durumu zencefil içinde geçerli. Ona göre yapacaksanız bu uyarıyı göz ardı etmeyin  derim.
Şimdi kahvemi yudumlayarak yazıyorum yazmasına da öğleden sonraki çay keyfim için şimdiden ağzım sulandı.


Paylaş:

0 yorum :

Yorum Gönder

*Bloglar yorumla beslenir. Yorumlarınızı eksik etmeyin.
*Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın. Link bırakıp kaçmayın.
*Yazının konusu dışında sormak veya iletmek istediğiniz bir şey varsa İletişim formunu kullanın.
Sevgiler.