1 Ekim 2015

Zürih'e gitmemeniz için 9 neden

Zürih gezimi tamamladım ve  bu sefer farklı bir içerik ile gördüklerimi anlatmak istedim.
İşte Zürih'i ziyaret etmemek için 9 neden;


1- Gezinizden döndüğünüzde sizi bekleyen arabanızdan soğumak istemiyorsanız, Zürih sokaklarında kesinlikle gezmemelisiniz. Bir çoğunu sadece televizyon programlarında gördüğüm arabalar Zürih sokaklarında fink atıyor.  Her köşe başında dudağınızı uçuklatacak arabalar görmeniz mümkün.
2- İşinize metrobüs veya otobüsle ile gidip gelenlerdenseniz, Zürih'in harika şekilde işleyen toplu taşıma sistemini görmemelisiniz. Beyniniz böyle bir düzen karşısında kısa süreli şok geçirebilir.  

3- Korna sesi sevenlerdenseniz, Zürih sokakları size çok sıkıcı gelebilir. Dünya'nın en pahalı arabası bende, dur bi havam olsun kornaya basayım da yaya geçidinden geçmeye çalışan insancıklar sağa sola saçılsın diyen nadide şöförler yok orada. 


4- Cebinizdeki telefon için (atomlarına kadar böldürüp halen) taksit ödüyorsanız, teknoloji mağazalarını gezmemelisiniz. Kendime bir kindle aldım. 139 frank. Burada çalışan ve frank kazanan biri için oldukça ucuz. Aynı şey ithal ettikleri kıyafetler, ayakkabılar için de geçerli. 

5- Bir akşam yemeğine 100 TL verince , ne kadar da pahalıymış diyorsanız , Zürih sizi aç bırakabilir. Hiç bir restorana girip tıka basa yememelisiniz. Ortalama bir akşam yemeği kişi başı 40 frank civarında . Türk parasına karşılığı 120 TL yapıyor. Bir sandviç 5 -10 frank. Üç öğünü dışarıda yemeye kalkarsanız günlük 80 frank harcamayı göze almalısınız.


6- Hafta sonu bir Boğaz havası alalım diye yola çıkıp, trafik ile mücadele edip, şanslı iseniz park yeri bulabilenlerdenseniz, Zürih'te hafta sonu göl kenarına gitmemelisiniz. Kendi halinde gezen, yeşillikler içinde oturan ve gölde su sporu yapanları görmek canınızı sıkabilir.( Yaz ayları için hizmet veren harika plajından ve tertemiz olan suyundan bahsetmiyorum bile )
8- Bisikletinizi sadece ara sokaklarda ve yazlık beldelerde kullanıyorsanız , Zürih trafiğindeki bisiklet yollarını ve park alanlarını görmemelisiniz. Döndüğünüzde şehrinizin trafik düzenine isyan edip,  dur ya oradakiler sürüyorsa bende de sürerim diye yollara düşme isteği ile dolabilirsiniz. Eğer isteğinizi eyleme dönüştürecek olursanız, muhtemelen sonuç bir çok kırık ile sonuçlanacak bir trafik kazası olmaktan öteye geçemeyecektir. 
9- Türk Lirası kazanıyorsanız, Zürih'te 3 veya 4 günde harcayacağınız para ile , farklı 2-3 Avrupa Şehri gezebilirsiniz. 

Bu yazdıklarım size etkilemeyecek ise gelin ve Zürih'in keyfini çıkarın. Zenginliğin ve rahatlığın hakim olduğu tipik bir Avrupa şehri olur kendisi.Paylaş:

2 yorum :

  1. Nedenlerinizi çok ciddi buldum. Ne yazık ki bende İtalya dönüşü benzer duygular yaşıyorum.

    YanıtlaSil
  2. Çok guzel bir yazı olmus. 'Ruya gibi bir sehir daha' demek lazım. Ben tum yazılarınızı okudum. Çok begendiğim Prag ı yeniden gezmiş gibi oldum. Krakow ise umdugumdan cok daha ferah, neseli bir havaya sahipmiş. Ülkemizde üzerimize çökmüş olan ruh halinin üzerine iyi geldi. Ben yazdığınız örneğin Lehçe bir sözcüğün Türkçe 'de nasıl okunduğunu da yanına belirtirseniz çok sevinirim, çok merak ediyorum. Paylaşımlarınız için teşekkürler.( Yorum yazan bir tane, ama okuyan çok çok daha fazladır. ;))

    YanıtlaSil

*Bloglar yorumla beslenir. Yorumlarınızı eksik etmeyin.
*Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın. Link bırakıp kaçmayın.
*Yazının konusu dışında sormak veya iletmek istediğiniz bir şey varsa İletişim formunu kullanın.
Sevgiler.